Bisolvon tablett 8 mg 30 st
Bisolvon tablett 8 mg 30 st
Bisolvon tablett 8 mg 30 st
välvald logo

Detta läkemedel uppfyller apotekens krav på ansvarsfull läkemedelstillverkning. Läs mer

Läkemedel

Bisolvon tablett 8 mg 30 st

Bromhexin

Webbpris

53:-

Jämförpris:

1:77/st

Butikspris

80:-
Max 5 köp per kund

Finns i lager

Om produkten

  • Snabbfakta

  • Används vid tillfällig kortvarig hosta med segt slem
  • Löser segt slem i luftvägarna och underlättar upphostning
  • Från 12 år. Kontakta sjukvården om du inte mår bättre eller mår sämre efter 14 dagar
  • Detaljerad produktbeskrivning

  • Bisolvon tabletter är en hostmedicin som används vid tillfällig kortvarig hosta med segt slem (slemhosta). När du har slemhosta behöver du hjälp med att få bort det tjocka och sega slemmet. Bisolvon hostmedicin anses lösa upp segt slem så att det blir mer tunnflytande och därmed lättare att hosta upp.Tabletterna är små och lätta att svälja. För vuxna och barn över 12 år. För barn under 12 år rekommenderas Bisolvon oral lösningBisolvon är ett receptfritt läkemedel, som innehåller det aktiva ämnet bromhexin. Läs bipacksedeln noga före användning.
  • Apotekets varuid

    77884
  • EAN

    03582910089735
  • Varunummer

    370281
  • Verksamt ämne

    Bromhexin
  • Märkningar

    Välvald
  • Kategori

  • Varumärken

  • Beredningsform

  • Aktiv substans: bromhexinhydroklorid . Övriga innehållsämnen: laktosmonohydrat 74 mg/tablett, majsstärkelse, magnesiumstearat.

  • Rekommenderad dos för vuxna och barn över 12 år: 1 tablett 3ggr/dag. Tabletterna bör sväljas med vätska. Om ingen förbättring sker inom två veckor skall läkare kontaktas.